Do sauny tylko nago! Po wejściu do kompleksu saun, swoje kroki kierujemy do szatni. Zastajemy tam rozbierającą się kobietę, która właśnie jest już prawie naga. Ona wie, że majtki w saunie uwierają, lepiej więc się rozebrać do rosołu. 

Do sauny tylko nago! Wielu jednak zadaje sobie pytanie: to zboczenie czy dobre zasady? W tym miejscu nagość jest wręcz obowiązkowa! Ludzi w bardzo różnym wieku to nie razi, nie krępuje, nie zdumiewa. Ludzie czasami są trochę zdziwieni, zaskoczeni, że tutaj jest strefa nagości, ale zazwyczaj szybko się przyzwyczajają.

Przed pobytem w saunie obowiązkowo trzeba się wykąpać. Kobiety w saunie → galeria W Polsce tradycją jest kąpiel w strojach, a osobniczki używające jednoczęściowych strojów, nazywane są brudasami…

Saunowanie w stroju kąpielowym może doprowadzić do oparzeń ciała. Podobnych do tych, gdybyśmy przyłożyli dłoń do pary z gotującej się wody w czajniku.    Sauna jest pełna amatorów aromatycznego „smażenia się”. Ludzie w różnym wieku, różnej płci, chętnych jest tak wielu, że trochę przypominają sardynki w puszce. Wszyscy w ręcznikach.      Mężczyzna w wieku balzakowskim szeroko otwiera oczy, gdy młoda pracownica saun grzecznie prosi go o zdjęcie bielizny. Jeśli będzie stawiał opór, to na pewnie usłyszy ponowioną prośbę. 

Buractwo polskie Kąpiel w gorącym powietrzu dochodzącym nawet do 100 stopni Celsjusza okazuje się „atrakcją” zbyt wielką dla mężczyzny w średnim wieku. Korzystając z przerwy w wachlowaniu ręcznikiem wstaje i zmyka w kierunku wyjścia. Za nim rusza dziewczyna w wieku dwudziestu kilku lat. Też ma już zapewne dosyć. Nieszczęśliwie nadeptuje jednak na swój ręcznik i… już jest jak ją Pan Bóg stworzył. Towarzystwo siedzące w ciasnym pomieszczeniu wybucha śmiechem. Dwudziestoparolatka z gracją podnosi ręcznik, elegancko, bez pośpiechu go upina i zgrabnie wychodzi. Oprócz uśmiechu próżno szukać na jej twarzy śladu rumieńca. – Zawsze staram się tam chodzić wtedy, gdy jest mało ludzi. Można wtedy znaleźć pustą saunę. Kiedyś wszystkie były zajęte przez mężczyzn. Myślę sobie: a niby dlaczego ? Oni mogą a ja nie ? Wchodzę rozkładam ręcznik, kładę się. Chłopak nie gapił się wcale. Było w porządku.

Ale uwaga! W Polsce pojawiają się już przybytki o wyższym poziomie nagości. To termy rzymskie. Można tam na golasa paradować od sauny do sauny – rzecz jasna „koedukacyjnie”, ale też w stroju „całkiem nietekstylnym” pływać w basenie, albo moczyć się w jacuzzi. Czytaj więcej

Wpis na forum internetowym mężczyzny, który trafił „służbowo” do nagiej sauny: „Mieliśmy w pracy jakiś wyjątkowo wesoły dzień. Trzeba było obgadać parę spraw, ale koleżanka wpadła na pomysł, aby nie marnować czasu na naradzie przy stole i pójść do sauny. Dla zdrowia i urody. Była z nami kilkanaście lat starsza od nas szefowa.

Myślałem sobie, że to jakieś „porąbanie”, ale szampański nastrój działał jak druga skóra. Obgadaliśmy wszystkie sprawy, było wesoło, przeszło mi zmęczenie, nikt się nie zgorszył, nikomu nic się nie stało”. – Rzeczywiście czasami w saunie mamy takie mini spotkania biznesowe. To taka nowa moda. Zaczynamy poważne rozmowy przy stole w firmie, a kończymy w saunie – mówi Monika Z.

Nagość nie przeszkadza w celebrowaniu dorocznych okazji. W Internecie można znaleźć ogłoszenia o „sylwestrach bez majtek”

Jutro pięć koleżanek z biura spotyka prywatnie u jednej nich w domu, w przydomowej saunie.