Dozwolone od lat 58, psycholog odpowiada na listy.

…Sprzykrzyła mi się samotność i zapragnęłam poznać mężczyznę w wieku ok. 60 lat, niepijącego i niepalącego, czystego, poważnego, o dobrym sercu, chętnie majsterkowicza. Nie musi być wykształcony, ważne, żeby miał dobry charakter. Nie chciałabym, żeby był ode mnie młodszy. Najważniejsze, żebyśmy się sobie nawzajem spodobali, potrafili zgodnie myśleć i mieli wspólne upodobania.

kobieta LAT 56


Ja mam 58 lat. Żyję sobie spokojnie i skromnie, utrzymuję się z pracy i renty po mężu. Wychowałam 2 synów, z którymi mam dobry kontakt, ale oni są już dorośli i mają swoje życie. Z wyglądu chyba niczego mi nie brakuje, to znaczy, że na pewno mam czym oddychać i na czym siedzieć, a żeby nie mieć tuszy w nadmiarze, uczęszczam na gimnastykę. Wzrost mam niewysoki. Jestem osobą bezkonfliktową, łubianą w sąsiedztwie, ale kontaktów towarzyskich raczej nie utrzymuję. Kocham przyrodę, kwiaty i zwierzęta. am mieszkanie, w którym jest pełno kwiatów. Lubię i umiem dobrze gotować, można powiedzieć, że potrafię przejść przez żołądek do serca.

stara kobieta lat 52

O seksie trochę krępuję się pisać, ale może to ważne, że mój mąż pił i wiele szczęścia z nim nie zaznałam, dlatego chciałabym przynajmniej teraz mieć trochę przyjemności we dwoje. Zależy mi też na wspólnych spacerach i w czasie wolnym od pracy – na wspólnych wyjazdach na wypoczynek.
Czasopisma. Waszego nie znam i nie czytałam, piszę ten list za radą i namową znajomej, od której otrzymałam adres Redakcji. Chciałabym zapytać psychologa, jakie mam anse? Czy nie jest za późno? Zofia To nie jest moje prawdziwe imię. Prawdziwe imię, nazwisko i adres podaję tylko do ości Redakcji. (Koszalin), L-1102.

Irena lat 55

Droga Zofio! Liczenie z pewnością nie jest tym, co tygrysy lubią najbardziej, zatem spójrzmy od razu liczbom w oczy, żeby potem o nich zapomnieć, odrzucić je lub wyzwać na pojedynek. Czy wiesz, że w twojej grupie wiekowej na dwie kobiety przypada w przybliżeniu jeden mężczyzna? A jeśli odliczysz tych, co piją i palą, to przypadnie ci w udziale znacznie mniej niż połowa mężczyzny?!
Przychodzi facet do lekarza i mówi: „Jestem tylko połową mężczyzny”. „Górną czy dolną”? – pyta lekarz.

Mirka lat 66

Twój wybór byłby większy, gdybyś przesunęła w dół granicę wiekową, jeśli jednak nie odpowiadają Ci młodsi mężczyźni, zapomnij o średniej arytmetycznej.

Weronika lat 41

„Co to jest średnia arytmetyczna?” – zapytał 10-letni chłopiec swego 70-letniego dziadka, który odpowiedział w ten sposób: -„Ty masz 10 lat, a ja mam 70, to w sumie daje 80 lat, czyli średnio każdy z nas ma po 40 lat. Ale jakby była tu jakaś seksowna panienka i przyszło co do czego, to nie miałby kto jej zadowolić.”

Nie ma demokracji i równości w seksie i doborze partnerów. Medycynie znane są przypadki kobiet, które urodziły dziecko po 60. roku życia oraz przypadki mężczyzn zostających ojcami w wieku 90 lat. Badacze z USA po przebadaniu 800 osób po 60. roku życia (35% mężczyzn i 65% kobiet) przed-stawili raport seksuologiczny, z którego wynika, że 10% ludzi po 60. roku życia odbywa stosunki seksualne 3 razy w tygodniu, a 43% regularnie uprawia masturbację.

kobieta nago lat 50

Mimo że z wiekiem, ogólnie rzecz ujmując, wartość matrymonialna kobiety maleje, jest wiele przykładów kobiet, które nie tracą na atrakcyjności i z własnego wyboru często zmieniają partnerów (Cher!). Jest też znaczna liczba kobiet, w drugim półwieczu życia pozostających w samotności i po stracie partnera nie poszukujących więcej, czy to z braku potrzeb, z lenistwa, z braku wiary we własne siły, czy też z powodu ustawicznego zajmowania się ważniejszymi dla nich sprawami jak praca, rodzina (wnuki!).

Matka nago lat 53

W tym wieku zwykle zaczyna szwankować zdrowie. Budzą się rano i czują częściej niż kiedyś, że coś pobolewa, bolą nogi, łamie w kościach, kręci się w głowie. Z tego powodu czasem zbyt długo przesiadują w fotelach. Im mniej się ruszają, tym częściej będą odczuwać ból. Bywa też, że jak się rozruszają, energii mają tyle, że góry mogą przewracać. A jakie są mądre po latach! Już wiedzą, co im smakuje, co pomaga, a co szkodzi. Wiedzą, co może sprawić im przyjemność. Wiedzą, na kogo mogą liczyć, a na kogo – nie. Dlaczego więc rzadko korzystają z tych mądrości? Często jedzą coś, o czym z góry wiedzą, że im zaszkodzi. Często odmawiają sobie jakiegoś nieszkodliwego szaleństwa, bo powstrzymuje je myśl, że to już nie wypada w tym wieku. Sztaudynger, kiedy był już naprawdę w starszym wieku, napisał:

Starość, nie młodość
musi się wyszumieć
bo żeby szumieć
trzeba mieć i umieć. …

Babcia lat 67

To chyba dobrze, że można nieco zwolnić tempo; nie ma powodu, żeby zrywać się w pośpiechu skoro świt, szykować dzieci do przedszkola, stawać na baczność w pracy… Szanse na awanse już chyba minęły. Być może nadszedł czas, żeby każdą chwilę PRZEZYWAĆ, delektować się nią. Kto wie, co stanie się za 5 lat? Michael Landon napisał: „Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie każdego dnia. Działaj. Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą, są policzone.”

Pani Anna lat 68

Zofio! Świetnie, że napisałaś. Nigdy nie jest za późno. Marcjanna Fornalska – matka Małgorzaty Fornalskiej, rewolucjonistki, której imieniu poświęcona jest jedna z ulic w Koszalinie i chyba jeszcze jej nie prze-mianowano na cześć jakiegoś księdza lub świętego – nauczyła się pisać na maszynie_- w wieku ponad 80 lat i napisała pamiętniki, które wyszły drukiem, gdy miała ponad 90 lat. Jeżeli jedna osoba potrafi coś zrobić każdy może się tego nauczyć. „Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”. (Goethe)

stara baba po 50

Zofio, fakt, że odważyłaś się rozpocząć działanie, czego pierwszym krokiem było napisanie tego listu, stawia ciebie ponad poziomy wszelkich średnich liczbowych Zatem nie czekaj! Nie zdawaj się na przypadek, ograniczając się jedynie do nadziei, że jakiś wspaniały mężczyzna może Ciebie znajdzie. Wyjdź mu na spotkanie! MILUTA P.S. Będzie mi miło, jeśli ktoś z Panów, którzy odważą się napisać do Zofii, podzieli się wrażeniami lub zapyta o radę.

Zobacz też wpis → stara baba …

Polecam → strefa zakupów