Naga kobieta

 Polki mają najwięcej kompleksów – ujawnił sondaż „Women’s Health”. Polska redakcja magazynu postanowiła je z nich wyleczyć przy pomocy okładek z nagą Odetą Moro, Anną Wendzikowską i Grażyną Wolszczak – kobiet „pewnych siebie w każdym wieku i rozmiarze”. Jeśli nawet cała trójka lubi swój wiek i swoje ciała (a przynajmniej okładki), to redakcja uznała, że samoakceptacja ma granice i nikt przy zdrowych zmysłach nie zaakceptuje się bez pomocy Photoshopa. Zafundowała więc wspominanym paniom niemal identyczne, plastikowe ciała. W jednym wieku. I w jednym rozmiarze.

nagi brzuch biust pupa

Każda z nas, niezależnie od wieku, budowy ciała czy koloru skóry może być piękna” – przekonuje magazyn epatując poprawnością polityczną. Jako biała, heteronormatywna kobieta autorka tego artykułu nie odczuwa potrzeby oglądania nagich kobiet na okładkach. (Nagich mężczyzn na papierze i w komputerze też nie – nie przypadkowo gazety „dla pań” zalegały w kioskach, a produkcje erotyczne dla kobiet dalekie od boxoffice’ów okazały się finansową klapą). Jeśli my-kobiety chcemy popatrzeć na nagi biust, brzuch czy pupę, stajemy przed lustrem. Nie musimy sięgać po pilota czy biec do kiosku.

nagie ciało

 Rzeczywiście często patrzymy na swoje nagie ciała z niezadowoleniem. Polki mają kompleksy. Piękne jesteśmy w oczach obcokrajowców, nie w swoich. Jednak w zaakceptowaniu siebie nie pomoże nam kolejna „akcja samoakceptacja”, w której samoakceptujące się wyretuszowane kobiety wpędzają w kompleksy te, które samowyretuszować się nie mogą, bo na domowych laptopach i komputerach mają zainstalowanego tylko Skypa  i OpenOffice’a, a nie mają Photoshopa. Nie mają też domowego studia, w którym przed sfotografowaniem oświetliłyby swoje ciała tak, że żaden retusz nie byłby już potrzebny. A jeśli byłby? Najnowsze wersje Photoshop’a potrafią “czyścić” skórę z najmniejszych porów, śladów cellulitu i niejędrności, a przy tym zostawić piegi, pojedyncze zmarszczki, bliznę. Dla niepoznaki. Byśmy patrząc na kobietę na zdjęciu były przekonane, że grafik nie miał tu nic do roboty.

normalność i przeciętność

I choć w zamyśle Body Positive to szczytna idea, coraz częściej zamienia się w Pseudo Positive. Zamiast pokazywania normalności, czy raczej przeciętności, jest kuriozalnym miotaniem się między pokazywaniem wyretuszowanych do granic absurdu ciał nieletnich modelek, a epatowaniem nadwagą, rozstępami, potężnym cellulitem i wylewającymi się ze źle dobranych staników piersiami. Obie opcje pomału zaczynają ocierać się o perwersję, a do tego stają się niemiłosiernie nudne i przewidywalne.

jak ma wygladac nago

Kto najbardziej skorzysta na „akcji samoakceptacji”? Prawdopodobnie rówieśniczki 58-letniej Grażyny Wolszczak, aktorki, która i w realu wygląda 20 lat młodziej niż większość kobiet w tym wieku. Przeciętna polska 60-latka widząc ją na okładce z pewnością zostanie pozbawiona wywieranej na nią presji dotyczącej tego, jak ma wyglądać nago. Zobaczy przepaść, jaka dzieli jej ciało od ciała aktorki, dzięki tej terapii wstrząsowej wyleczy się z kompleksów i odetchnie z ulgą, że to wszystko dostała za 7,40 zł (cena gazety) i oszczędziła stówę (jeśli mieszka na wsi), albo 150 (w mieście) na nieodbytej wizycie poprawiającego samoocenę psychologa lub psychiatry.

Komentarze:
“Bo jedyne, co może uleczyć kobiece kompleksy, to szacunek i akceptacja kochającej mamy i taty (gdy jesteśmy dziewczynkami), naszych partnerów i koleżanek (gdy jesteśmy kobietami). A jeśli nie, to rzeczywiście pozostaje terapeuta. I na pewno nie jest nim dr Photoshop.”

chce do haremu

 “Niestety kompleksy wyzwalają irracjonalne postawy. Jedne kobiety się rozbierają i same, jak Rozenek zamieszczają zdjęcia, inne jak niewolnice chcą należeć do jakiegoś haremu.  Ale takie wyczyny pomimo obłudnych zachwytów w mediach degradują kobiety, niszczą ich prestiż, pozycję w społeczeństwie. Skutkują brakiem szacunku, często przemocą., Prymitywne przebieranki na babochłopa, buty z cholewami do krocza, męskie kurtki i marynarki to żadna moda i kreatywność tylko krzyczące kompleksy. Opamiętajcie się. wystarczy ze ta druga jest młodsza,ładniejsza,ma lepsze ciuchy….”

kobiety na okładkach

“Przecież te okładki działają całkiem odwrotnie! Dajcie zdjęcia bez retuszu jeśli chcecie leczyć z kompleksów. To powinny być zdjęcia pań o zróżnicowanych gabarytach figurach wieku i wyglądzie. Grażyna Wolszczak jest elegancką i seksowną kobietą mimo wieku. Chciałabym tak wyglądać za 20 lat.”

określa się kobietę po wyglądzie

“Niezły artykuł. Szczególnie w Polsce określa się kobietę po wyglądzie. Właściwie to każda opcja jest zła, bo ładna, to pewnie głupia, brzydka i stara powinna pewnie siedzieć w piwnicy. Mężatka to dzieciorób i żyje na koszt meża. Nie ma męża, to jej się w głowie pewnie coś robi. W naszym patriarchalno-kościelnym społeczeństwie każda okazja jest dobra żeby “usadzić babę”, żeby wiedziała gdzie jej miejsce. Najgorsze, ze wiele kobiet nawet popiera taki tok myślenia. Trudno to zrozumieć.”

kobieta baba

Jak już leczyć kompleksy, to tylko na stronach pokroju tego bloga, gdzie śmiało wypada umieszczać nagie zdjęcia bez żadnej cenzury. Niech sobie zainteresowani kobietami nago, niech zobaczą też jak wygląda normalna stara baba , co ma już powyżej 40 lat. A jak się spodoba to więcej nagich kobiet → w katalogu.